Mycí a čisticí prostředky
Chemikálií, jež se objevují v kuchyni, je celá řada. Používají se zejména při mytí nádobí, a to ať již máte myčku, anebo myjete nádobí ručně (Jar, kapsle do myčky, leštidla nádobí, čističe myčky, přípravky na čištění odpadu, aj.).
K těm nejhorším chemickým látkám patří triclosan, chlór, amoniak, sulfáty, a – budete se divit – také parfémy. Tyto látky mohou poškozovat pokožku rukou a mají celkově nepříznivý vliv na prostředí kolem nás.
A divíte se, že jsme zmínili i parfemování těchto přípravků? Většina čisticích, ale také kosmetických prostředků je parfemována, ovšem za touto – většinou příjemnou vůní – se skrývá celá řada chemických látek. Jejich zbytky mohou ulpět na nádobí, a následně se dostanou přímo do zažívacího traktu. A to už může mít velmi vážné následky.
Při používání chemikálií v kuchyni intenzivně větrejte a pořiďte si také výkonný odsavač par. Na ruce si při práci s chemikáliemi navlékněte gumové rukavice, anebo ruce následně ošetřete krémem.
Závadné a nezávadné nádobí
Bylo by ideální, kdybyste k přípravě potravin mohli používat pouze nezávadné nádobí, a proto se při jeho nákupu informujte o použitých materiálech. V dnešní době se již nepoužívá teflon, neboť se prokazatelně zjistilo, že při porušení vrstvy, nanesené třeba v pánvičce, začne teflon uvolňovat kyselinu perfluorooktanovou (PFOA), která je pro lidské zdraví škodlivá. A i když není nádobí poškozené, tak při vysokých teplotách (nad 260 °C) se při použití nasucho, anebo i při použití oleje, který se přepaluje při nízkých teplotách, uvolňuje polytetrafluoroetylen (PTFE), což je chemické označení teflonu. A dostává se do potravy. Při použití teploty vyšší než 360 °C se z teflonového nádobí uvolňují výpary, především plyn PFIB. Nahraďte tedy teflon novým vybavením – za nezávadné lze považovat nádobí nerezové nebo s keramickým povrchem.
Tipy pro vás:
- v kuchyni volte raději přípravky ekologické a bez parfemace – čtěte si složení prostředku na obalu
- nádobí, které není mastné, myjte jen v teplé vodě bez použití saponátů
- kuchyňské chemické prostředky ukládejte na takové místo, kde k nim nebudou mít přístup děti; na jejich pokožce či pleti by mohly způsobit trvalejší poškození, a nejednou se stalo, že se děti těchto přípravků napily
- chemické přípravky ukládejte odděleně od potravin
- protože jsou různé druhy chemikálií použity i při výrobě plastu, zbavte se igelitových ubrusů a prostírání a místo nich použijte ubrusy textilní; stejně tak by bylo dobré vyřadit z kuchyně plastové nádobí – uvědomujete si, že zejména děti často pijí z plastových hrníčků a jídlo se jim servíruje na plastových talířích?
Kam vyrazit v Brně?
Technické muzeum v BrnÄ› pÅ™ipravilo pro svoje návÅ¡tÄ›vnÃky v sedmnácti expozicÃch hmotné sbÃrky vývoje ze vÅ¡ech oblastà vÄ›dy a techniky. Dalo by se Å™Ãct, že tu lze bÄ›hem prohlÃdky nalézt vÅ¡e – od hodinových ruÄiÄek po letadla. V hlavnà budovÄ› jsou vystaveny historické automobily, vodnà a parnà motory, výpoÄetnà technika, stereovize, celá historie vývoje optiky Äi nástrojů […]