Kolébkou naÅ¡eho druhu je Afrika, konkrétnÄ› jejà savany. Nenà tedy divu, že prapůvodnà barva kůže ÄlovÄ›ka je Äerná. Dnes vÅ¡ak máme mnoho variant, pÅ™iÄemž, alespoň mimo Afriku, pÅ™evládá bÃlá. Je pak zajÃmavé se podÃvat, proÄ se u nás vlastnÄ› vyvinula. Koneckonců, pÅ™Ãroda nedÄ›lá nic náhodou, a tento trend by se nerozÅ¡ÃÅ™il, kdyby nepÅ™inášel nÄ›jakou evoluÄnà výhodu. Ale jakou?
Â
Pro odpovÄ›Ä se musÃme vrátit do doby, kdy naÅ¡i pÅ™edci poprvé opustili Äerný kontinent. Najednou se ocitli v chladnÄ›jÅ¡Ãm prostÅ™edÃ, kde je sluneÄnà svit ménÄ› intenzivnà a v zimÄ› je ho minimum. PÅ™itom právÄ› Slunce je důležité pro syntézu vitaminu D.
Â
Â
Bylo zde tedy potÅ™eba najÃt novou rovnováhu mezi ochranou pÅ™ed Å¡kodlivým zářenÃm a zároveň umožnit, aby byl tento vitamin syntetizován. A zatÃmco v Africe bylo nutné dát vÄ›tÅ¡Ã důraz právÄ› na ochranu, v severnÄ›jÅ¡Ãch polohách byly důležitÄ›jÅ¡Ã vitaminy.
Â
V důsledku toho zaÄali lépe prosperovat dÄ›ti, které mÄ›ly ponÄ›kud svÄ›tlejÅ¡Ã pleÅ¥. Ty se také nejÄastÄ›ji dožÃvaly dospÄ›losti, a své geny pak pÅ™edaly dalÅ¡Ãm generacÃm. Z nich pak opÄ›t pÅ™ežili nejlépe ti, kteřà mÄ›li nejsvÄ›tlejÅ¡Ã pleÅ¥. BÄ›hem mnoha generacà jsme se tak dostali až k barvÄ›, kterou máme dnes.
Â
Â
SamozÅ™ejmÄ› v dneÅ¡nà dobÄ›, kdy máme jednak vitaminové doplňky a také různé prostÅ™edky na ochranu kůže, je jejà barva irelevantnÃ. Je vÅ¡ak o genetický znak tak hluboko zakódovaný, že působà i dnes, vÄetnÄ› jedné z jeho adaptacÃ, kdy se pÅ™i silnÄ›jÅ¡Ãm svÄ›tle vytvářà vÃce melaninu, zatÃmco pÅ™i ménÄ› intenzivnÃm jej máme ménÄ›. Tento proces známe jako opalovánÃ, avÅ¡ak ve skuteÄnosti se nás naÅ¡e tÄ›lo snažà (zdaleka ne vždy úspěšnÄ›) ochránit pÅ™ed radioaktivnÃm zářenÃm, které by nám mohlo způsobit rakovinu kůže.
Â
JistÄ›, nebyl by to problém, kdybychom zůstávali v klimatických podmÃnkách, pro které je naÅ¡e pokožka vhodná. Mnoho z nás vÅ¡ak Äasto cestuje, zvláštÄ› do jižnÄ›jÅ¡Ãch krajin, kde je Slunce mnohem intenzivnÄ›jÅ¡Ã, a tÄ›lo jej nestÃhá kompenzovat. Proto bychom mÄ›li vždy myslet na svou ochranu. Rakovina kůže totiž nenà nic pÅ™Ãjemného.
Mají stromy léčivou sílu?
Lidi již od pradávna fascinovaly stromy, a to jak svou výškou, tak i dlouhovÄ›kostÃ. I proto se dodnes uchovala rÄenà o moudrosti stromů. Mnozà pak věřÃ, že majà dokonce léÄivou energii, kterou nám mohou pÅ™edat. Chodà je tedy objÃmat, pokud cÃtÃ, že potÅ™ebujà uzdravenÃ. Když se vÅ¡ak na tyto vÄ›ci podÃváme pod kritickým okem vÄ›dy, […]